A művészetek szebbé teszik életünket

Ajka –  Az a civilizáció, mely elhidegül a kultúrájától, halálra van ítélve. Az Ajka Tárlat Országos Képző- és Iparművészeti kiállítás egyik legrangosabb eseménye a városnak.

E ranghoz méltóan október 21-én a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállító termében megtartott ünnepi megnyitón telt ház volt. Bábics Valéria, az intézmény igazgatója üdvözölte a vendégeket. Elmondta, hogy az idei nyílt pályázatra közel kétszáz alkotás érkezett, ebből a zsűri a kiállításra százhuszonhárom művész százötvenkét alkotását javasolta.

A kiállítást, melyen Halmai Róbert zongorán működött közre, Dorner László önkormányzati képviselő nyitotta meg. Beszédében szólt arról: „Az a civilizáció, mely elhidegül a tudománytól és művészettől, vagyis a kultúrájától, halálra van ítélve” – idézte Bay Zoltán fizikus gondolatát. – „…Az ajkai polgárok és a város önkormányzata megértette, megtapasztalta, hogy a művészet szebbé, boldogabbá teszi életünket.”

A választott út megfelelő, bizonyítja, hogy a tárlatokon az alkotó művészek és a művészetet kedvelők mindig egymásra találnak.

A P. Szabó Ernő művészettörténész, Butak András grafikusművész, Aknay János Kossuth-díjas festő- és szobrászművész összetételű zsűri javaslata által kiemelkedőnek ítélt alkotókat díjazásban részesítették. Ajka Város Önkormányzata díját Diénes Attila szobrászművész vehette át Schwartz Béla polgármestertől. Bábics Valéria – a házigazda intézmény nevében – Kozma Alexandrát számítógépes grafikáiért jutalmazta. Csabai Tibor kapta a Magyar Grafikusművészek Szövetsége által felajánlott díjat, ezt Butak András adta át a művésznek. A szolgáltatók, üzemek által felajánlott díjakat Bodnár Imre grafikus, Huller Ágoston festőművész, Móder Rezső festőművész, Szolnoki Erzsébet fotós, Kiss József fotós, Gaál Ágnes festőművész, Székely János szobrászművész, Szabó Zsuzsanna iparművész, formatervező kapta.

Felemelő érzés a szépre éhező ember számára, amikor a műtermek alkotótereiben, a szobák csendjében számítógépeken született, vagy a természet nagyszerű pillanatait láttató alkotásokkal a város kirakataiban, kiállítási termek paravánjain, egy-egy közintézmény „lépcsőház” galériájában találkozhat. Megáll az alkotás előtt, és gyönyörködik, rácsodálkozik a természet ezerarcú világára, s mindarra, mit az ember létrehozott akár ecsettel, késsel, tollal, vésővel vagy kalapáccsal. Erre bizonyíték ennek az országos szintű tárlatnak az anyaga is.

Hozzászólás:

hozzászólás