Őrzők őrizzétek a lángot!

 

Negyven éves a Padragi Bányász Férfikórus Egyesület

 

Ajkán 2013. október 26-án  a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központban tartotta a Padragi Bányász Férfikórus Egyesület a 40. éves jubileumi hangversenyét. Csabi Csaba karnagy az általa Ajkán eltöltött szép időkre emlékezett. Ajka város nevében Utassy István, az önkormányzat Humán és Népjóléti Bizottságának elnöke köszöntötte a jubiláló kórust, Dr. Horváth József alpolgármester pedig egy üveg névre szólóan megcímkézett juhfark borral emlékeztetett, hogy elmúlt negyven esztendő.

 A kórus 1973. október 10-én alakult Lémon György művelődési ház igazgató és Magyar János gyógyszerész karnagy kezdeményezésére. A kórus tagjai eredetileg a Padragi Bánya munkásai voltak, akik elsősorban népdalokat, bányász- és munkásmozgalmi dalokat énekeltek. Ma már komoly felkészültséget igénylő világi és egyházi zeneművek, vidám, könnyed bordalok, népdalok és musical darabok színesítik a repertoárjukat. Dr. Lukáts Andrásné karnagynak köszönhetően, aki huszonkét évig sikerről-sikerre vezette, dirigálta a kórust, egyre ismertebbek, népszerűbbek lettek az országban és a nagyvilágban. Ő volt az, aki megismertette, megszerettette velük a több szólamon és más nyelveken való éneklés gyönyörűségét. 1998-ban már Rómában, a Szent Péter téren II. János Pál pápának is énekelhettek. Adorján Renáta karnagy dirigálásának köszönhetően sok templomi szereplést vállaltak. Ma is szívesen tesznek eleget egyházi rendezvények meghívásainak. Jelentős adománnyal járultak hozzá a tósokberéndi Szent István Király templom felújításához. 2001 óta minden évben kulcsszerepeket vállalnak a Polányi Passióban, ezt különleges, szép küldetésnek tekintik, éppen úgy, mint 2012. évtől a Mária Rádióban történő szereplésüket, melyben folyamatosan hallhatóak határon innen és túl. 2010-ben Kanyárné Grünvald Petra csatlakozott karnagyként a kórushoz.  A két fiatal karnagy szakmai felkészültsége, lelkesedése, pedagógiai módszere biztosítékot jelent a kórus fejlődéséhez, utat nyit a további sikerekhez. 2013. szeptember 28-án az Éneklő Magyarország XVIII. Országos Kórusminősítőn „GÁLAKÓRUS” minősítést szereztek.

Negyven esztendős a „nagy család”, az együtt éneklés öröme, szeretete, a harmónia élteti és teszi most már negyven esztendős múlttal rendelkező igazi közösséggé.  Ezen az októberi délutánon a koncert keretében őket ünnepelte a város lakossága s a daloló barátok, a tapolcai Bárdos Lajos Női Kamarakórus, a Városlődi Vegyeskar, az ajkai Pedagógus Női Kar, az ajkai Forrás Női Kar, az ajka-padragkúti Borostyán Férfikórus és Krápicz Balázs virtuóz zongorajátéka.

Kovács György, a bányász férfikórus tagja így vallott önmagukról:  „Mi a kóruséneklésben találtuk meg önmagunk kifejezésének lehetőségét. Öröm számunkra, hogy velünk ünnepelhet a nézőtéren egyik alapító tagunk, Varga Gyula, aki 32 évig volt kórusunk elnöke. Megtisztelt bennünket jelenlétével a Kórusok Országos Tanácsától Csabi Csaba.  Emlékszem arra, amikor a kórus zászlóját Kerekes Árpád 1980-ban átadta. Hosszú, de szép út vezetett a bányászdaloktól a „Gála kórus” minősítésig.  Köszönettel tartozunk Oravecz Editnek, aki több mint 30 éven keresztül a kórus fenntartásának szervezését végezte. Emlékezetesek maradnak Szabó Veronika és Lukáts Fruzsina velünk töltött próbái.

Ajkát a bányák, az erőmű és a bauxit feldolgozás tette naggyá. Énekkarunk tagjai valamilyen módon mindnyájan kötődnek a bányákhoz. Az orvosok gyógyítják, a tanárok tanítják, a kereskedők ellátják a bányászokat és családjukat. Így azután szívünkben mindannyian bányásznak érezhetjük magunkat. Már nem csupán énekkar vagyunk, hanem kiáradó és befogadó szeretet is. A rivalda fényében égő gyertya lángja emlékeztessen mindenkit elhunyt bányász pajtásainkra és a mennyei kórusban éneklő dalos társainkra” – fejezte be mondandóját Kovács György.

Az ének szép, dalolni jó, örömök forrása, mindig velünk van, vigasztal, harmóniát teremt a lelkekben. Őrzők, őrizzétek a strázsát, a lángot!  A kiválóan szerkesztett, rendezett jubileumi hangverseny szép, örök emlék lesz mindazoknak, akik részesei lehettek, melynek zárásaként százak énekelték közösen a bányászok himnuszát: „Egekbe szállani fel, fel! Szerencse fel! Szerencse fel!”

 

Hozzászólás:

hozzászólás