Az aradi Golgotán

/„Szabadság, mit legyűrt a zsarnok./ Egy nép, mely gyászol, s ünnepel! /Temetni jöttünk és siratni,/ de e nép többet érdemel! /A gőg, s a túlerő legyőzött, /de büszke népünk fennmarad! /Ők tizenhárman ott nyugosznak, /nem népünk sírja lett Arad.”/ (Aranyosi Ervin: Az aradi vértanúk emlékére c. versének részlete.)

Batthyány Lajos, Magyarország első alkotmányos miniszterelnökének budapesti- és a tábornokok aradi kivégzése mellett történelmi köztudatunkban kevésbé van jelen Ormai Norbert ezredes és Kazinczy Lajos huszárezred parancsnok vértanúsága.

Ormai Norbert (Auffenberg Norbert) honvéd ezredes kivégzéséről Haynau így számolt be feletteseinek: „…tegnapelőtt megkezdődött a dolog, felakasztattam egy Auffenberg nevű egyént, aki valamikor hadnagy volt a Mazzuchelli ezredben, aztán ezredes és Kossuth segédtisztje. – Kiss, Leiningen, Poeltenberg, Vécsey stb. is követni fogja, mihelyt megérkezik. Az eljárás a lehető legrövidebb lesz, megállapítjuk az illetőről, hogy tisztként szolgált nálunk, és fegyveres szolgálatot teljesített a lázadó hadseregben. Egy évszázadig nem lesz több forradalom Magyarországon, ha kell, a fejemmel szavatolok érte, mert gyökerestől irtom ki a gazt.”                                     

A szabadságharc leverését követően Ajkán bujdosott Kossuth Lajos családja, Beöthy Ödön kormánybiztos, járt itt Kazinczy Lajos is. Beöthy Ödön Szabadi Ferenc álnéven napokat töltött a bódéi Bóday családnál, Kiss János evangélikus lelkésznél találkozott a Puzdor család tagjaival, Tresztyenszky István ajkai nemzetőr kapitánnyal, és Szilvágyi Károly evangélikus tanítóval. Az emlékezet szerint Ajkán vette át Kazinczy Lajos honvéd ezredestől azt az útlevelet, amelynek birtokában Bécs érintésével Párizsba juthatott – olvashatjuk Tilhof Endre: Ajkai krónika, történelmi kronológia és adattárban. Kazinczy Lajos honvéd ezredes – Kazinczy Ferenc író, költő legkisebb gyermeke – apja halála után a tulni utász hadi iskolába került. A 9. huszárezredben hadnagyként szolgált, Klapka hadtestében alezredes, hadosztályparancsnok, ezredes, a Tavaszi hadjárat” idején hadtestet vezetett. Kazinczy Lajost menekülés közben elfogták, majd 1849. október 25-én az aradi vár sáncárkában, ítéletét enyhítve nem kötél, hanem golyó által kivégezték. Ő a magyar szabadságharc, a nemzet tizenötödik aradi vértanúja.

A vértanúk napján a nevesített hősök mellett a névtelenekre is emlékeznek Ajkán október 6-án délután öt órakor a templom-dombi kopjafájánál. A rendezvény keretében fellépnek a Bródy Imre Gimnázium tanulói, az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar, az Ajka-Padragkút Táncegyüttes. beszédet mond Mihályfi László gimnáziumi igazgató.

Hozzászólás:

hozzászólás