Szundi a fekete fülhegyű, fehéres kutya

A  Kerek-erdő közepétől órajárásnyira, valahol az  erdő szélén, volt egy takaros házikó. E háznak piros zsindelye, kicsi tornya, rácsos ablaka volt, melyen az ébredő Nap áttörte a fák lombozatát, be-be kukkantott a szobába, hogy bearanyozza erdészék ébredését.

Az erdők- mezők népe csodájára járt a mindig takaros házikónak. Csodálták a kertjét, s a forrásvízétől hűsített patakot, s élvezték a kertben  frissen boglyába gyűjtött széna illatát.

Ebben a mesés környezetben élt a megözvegyült erdész, a vöröses szöszke  leányuk Ildikó,  s a kerti lakosztállyal bíró, álmosságáról , elhíresült, füle-, orra hegye-fekete, fehér bundájú kedvenc, a Szundi kutya.

Egy napfényes reggel, amikor Ildikó  kilépett a házuk teraszára kutyáját kereste,  aki rendszerint a ház csöpögőjében szundikált, nem találta ott.

– Szundi! … Szundi! – kiáltozta rosszat sejtve, kutyusa nem futott hozzá, nem dörzsölődött lábaihoz, nem leste kezének minden mozdulatát, mellyel a  kocsonyából  maradt cubákot hozta. – Kiskutyám, … kutyulikám! Gyere a gazdihoz? – hívogatta kedvesen – Bújj már elő! – ismételte, sokadszor  előbb bánatosan, azután mérgesebben is.  A  gyümölcsösben található kutyaházhoz sietett. Bekukkantott egyszer, kétszer hátha ott szundikál a kedvence.   –  Ott sem találta. – Eltűnt a kutyám! Csak nem a róka marta meg? – aggályoskodott kezdett.

Bandinak, az erdőkerülő fiának, az erdőszéli házikó mellett vezetett az útja, s hallotta a Ildikó kétségbeesett kiáltozását – Csak nincs valami baja lánynak? –  láttam, édesapja elhajtott a terepjáróval. Rögvest  szaporázta lépteit, hátha kell, mielőbb sürgős segítségére lehessen lánynak. –  Mire fel, ez a kétségbeesés? – érdeklődött, ahogy  lány mellé érkezett.

– Nincs meg a kutyusom! … Ő nem egy kóborló állat – vette védelmébe kutyáját, – Baja esett, mert ha nem , hívásomra rég előbújt volna.

– Az a  füle- orra hegye fekete  fehér kutyát keresed?

– Láttad talán? – csillant a lány szeme.

– A patak hosszában sétálgatott őkegyelme.

Ildikó az erdész lánya , s az erdőkerülő fia járta a patak  völgyét. A meredek sziklafalhoz érkeztek melyen egy mély üreg volt. Bandi belekukkantottak a lyukba, ahol meglelte a békésen szunyókáló Szundi kutyát.

Ildikó boldogan ragadta karjaiba békésen szunyókáló kutyusát.  Haza vitték. betették a kutyaólba, ahol a csavargó a kalandozástól kimerülve még több órát aludt. Amikor kinyitotta szemét, körül  nézett, s nagyot vakkantott. Azt  gondolta, hogy nagyon rosszat  álmodott.  Ildikó az almáskertben szedegette a hulló gyümölcsöt, meghallotta, hogy kutyusa ébredezik. Füttyentett egy nagyot. Szundi rohant Ildikóhoz  Itt vagyok gazdám jelentkezett a gazdájánál

– Megszomorítottál te eb. A csuda vigye a dolgodat, – miközben kutyáját dorgálta,  Bandi  a kerülő fia érkezett kerékpárral. A táskájában kalapácsot, lécezőszeget hozott, s ahhoz a nyíláshoz ment, ahol Szundi kutya megléphetett.

– Ahol a kutya feje kifér, ott a teste is –  morfondírozott, s nagyot ütött a kalapáccsal a szegnek fejére, amitől az dalolva futott a keresztgerendába.  – Az almatolvajok legalább a kerítést hagynák volna békén – zsörtölődött a fiú, aki arra a következtetésre jutott, bizonyára az erdei állatok bontották meg a kerítést , az itt keletkezet rés csábította Szundi kutyát az éjszakai kiruccanásra.

Bandi segített a hullott gyümölcsöt a ládikóba szedni. – Jól jön egy kis csemege  a vadkocáknak – gondolta.  Ildikó szakított egy gyönyörű piros almát a fáról, kifényesítette azt, és átnyújtotta a fiúnak. Az alma az összetartozás jelképe,  a csábításé is.

Ildikó és a fiú naponta találkoztak. A tanítási szünetben együtt sétáltatták a Szundi kutyát.  Nagyokat kacagtak, boldogok voltak. A füle-, orra hegye fekete, fehér kutya emelt orral büszkén szaladgált mellettük, miközben  hármasban hallgatták, miként dalol  az erdő.

 

 

 

 

 

 

Hozzászólás:

hozzászólás