Álmok, vágyak, több emelet magasságig

Ajka –  Ha az ajkaiak elképzelései valóra válnak, hatezer négyzetméter felületen egy sok funkciót ellátó ifjúsági sport- és szabadidő centrummal gazdagodik a város.

Ajkán a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítási termében szeptember 17-én a lakosság részvételével a Központi Szénosztályozó épületének közösségi célra való hasznosítása tárgyában lakossági fórumot tartottak. A konferencián jelen volt a tulajdonosok nevében Kovács László, a Bakonyi Erőmű Rt. igazgatója, Ajka Város Önkormányzatát képviselve Schwartz Béla polgármester, Csonka Otília diákpolgármester, Hornyák Attila főépítész, Ilovácz Enikő VDT elnök, valamint a vendéglátó intézmény vezetője Bábics Valéria és koordinátora, Henczné Kovács Rita.

Schwartz Béla polgármester üdvözölte a Bakonyi Erőmű Rt. igazgatóját és mindazokat, akik a konferencián megjelentek. – Ahhoz, hogy Ajka fiatalsága itt maradjon, a város vezetésének meg kell találni számukra a sportolási és szórakozási igényeik kielégítésének módját. – A „Trendi ajkai fiatalnak lenni”  program keretében feltérképezték, melyik építményből lehetne részükre kialakítani egy minden igényt kielégítő közösségi teret. A város főépítészét régen foglalkoztatta – hasonlóan a Németországban látottakhoz, ahol az ipari létesítményből közösségi teret hoztak létre –, miként lehetne az Ajka város területén található, szanálásra ítélt ipari létesítményeket is ifjúsági és sportcentrummá alakítani. Ekkor vetődött fel a különleges alakú, hatezer négyzetméternyi használható felülettel bíró, a Bakonyi Erőmű Rt. tulajdonosainak birtokában lévő Központi Szénosztályozó hasznosításának gondolata. A városvezetés felkarolta az elképzelést, ötletbörzét hirdetett. A beérkezett ötlethalmazból kell majd kiválasztani a megvalósítandó legjobb javaslatokat. A Pók projekt még csupán elképzelés szinten áll, ez a fórum, beszélgetés is csupán egy apró lépés a megvalósítás irányába.

Hornyák Attila, a város főépítésze fantázia-terveket készített előadásához, ezek segítségével érzékeltette a többszintes, nagy belmagasságú terekkel is rendelkező épületegyüttest. A saját és beérkezett javaslatok alapján a komplexum rendelkezne jég- és kosárlabda csarnokkal. Alul az ifjúság szórakozására, koncertekre, zenés, táncos rendezvények tartására alkalmas terek lennének. Fölfelé haladva a szórakoztató és sportos tereket fokozatosan felváltanák a művelődés, a kisközösségi élet kisebb színterei, ahol garantáltan  elférne az ajkai képzőművészek galériája, akár művészlakások, műhelyek is. Felvetődött a Zeneiskola ideköltöztetésének gondolata, egy teljes szintet birtokolhatnának. Üveges Sándor újságíró szerint helye lehetne egy téli-nyári játszóháznak, ahol gyerekek, szülők, nagyszülők biztonsággal játszhatnának. A csillefogadókat alakítsák ki ipartörténeti múzeumnak, itt lehetnének művészlakások is.

A mai nappal kirajzolódott előttem, mit is szeretne kezdeni a város az építménnyel – kezdte felszólalását Kovács László, az erőmű igazgatója.  – Elviekben tudjuk támogatni az elképzeléseket. Ezen a területen ma is ipari tevékenységet végzünk, fele azonban nincs kihasználva. Igazgatóságunkat tájékoztattuk, nem zárkóztak el a hasznosításától, s megbízták az erőmű helyi vezetését, hogy folytassa az eszmecserét és további részletes tájékoztatást várnak a város elképzeléseiről. Ennek ismeretében döntenek, hogy miként működnek együtt a várossal. Az erőmű felkért egy statikust, aki az épület statikai véleményét elkészíti, ennek birtokában a tulajdonosok el tudják dönteni, hogy mi legyen az épülettel. Szeptember végén, október elején készül el a szakvélemény, amely meghatározója lesz döntésüknek. Ha igen, további megbeszélésekre lesz szükség, hogy milyen társasági formában legyen az együttműködés.

A városrész képviselői aggodalmukat fejezték ki, hogy megszűnik a környék családias jellege, növekedik a forgalom, hangossá, zajossá válnak az éjszakák a szórakozásból hazaindulóktól, duhajkodóktól. A Vörösmarty, Ady utcai lakók elsősorban a nyugalmukat féltik a hangos zene, forgalom megnövekedése miatt. Pad Ferenc, a környék egyik képviselőjelöltje fontosnak tartja, hogy a lakók örüljenek, hogy érintettek a projekt megvalósításában. Mayer Ferenc gazdaságosság és kihasználtság vonatkozásában fejezte ki kétségeit, szerinte vannak kihasználatlan épületek.

A zajvédelem a jelenlegi építészeti technológiák alkalmazása mellett nem megoldhatatlan, az utca éjszakai csendje pedig elsősorban rendészeti feladat.  Kidolgoztuk, javaslatot tettünk arra is, miként gondoljuk a projektet lépésenként megvalósítani, s hosszú távon üzemeltetni – válaszolta többek között Hornyák Attila főépítész és Schwartz Béla polgármester.

Akik jártak az építmény magasán, mondták, csodálatos a kilátás a városra. Vágyak, álmok hangzottak el, ám olyanok, melyek hosszú távon sok ütemben valósíthatóak meg, addig sok lakossági fórumot kell még tartani, sok víz folyik le a Torna-patak medrében.

Hozzászólás:

hozzászólás